اخبار ارز
پایگاه خبری ارز در ایران

بیت کوین چیست؟ از صفر تا صد بیت کوین

26
5


قطعا این روزها هرکسی حداقل یک بار کلمه ارز دیجیتال بیت کوین یا استخراج بیتکوین را شنیده است.

و حتی افراد به یکدیگر وارد شدن در حوزه ماینینگ بیت کوین را برای افزایش درامد و بازدهی بیشتر سرمایه ها, پیشنهاد می دهند.

ولی مسلما می دانید که برای وارد شدن به هر رشته ای, کسب دانش و اطلاعات حرف اول را می زند.

اخبار ارز این آموزش را به صورت روان و ساده در اختیارتان قرار می دهد.شما کاربران عزیز می توانید همه ی اطلاعاتی که باید در رابطه با ارز دیجیتال بیت کوین بدانید را اینجا بیابید.


بیت کوین چیست؟

بیت‌کوین اولین نوع ارز دیجیتال است که به آن کریپتوکارنسی (cryptocurrency) یا ارز دیجیتال می‌گویند.در واقع پول دیجیتالی است که قادر نیستید آن را در دست بگیرید.

بدون نیاز به هیچ بانکی و واسطه ای قابلیت تراکنش و معامله دارد.شما قادر هستید این پول دیجیتالی را به حساب هرکس و هر جایی انتقال دهید و یا حتی با آن خرید کنید.

می توانید همانند یک سرمایه آن را پس انداز کنید تا 10 برابر یا 20 برابر و شاید حتی 100 برابر شود انگار که طلا در اختیار دارید.

بیت کوین هم مانند پول های معمولی نیاز به کیف پولی برای نگه داری دارد ولی منتهی کیف پول بیت کوین شبیه ابیت کوین دیجیتالی است. این کیف پول های دیجیتالی به صورت دسکتاپ, اپلیکیشن موبایل ها و ….قابل استفاده هستند.

برخلاف پول بیت کوین عاری از هرگونه جعل و کلاه برداری می باشد.

حتما می پرسید چرا؟ چون هریک از دارندگان ارز دیجیتال بیت کوین که آن ها را در شبکه بلاک چین گره می نامند شاهد و ناظر فعالیت های دیگر کاربران هستند.

در واقع هر تراکنشی که در این شبکه انجام می شود حتما باید اول مورد تایید همه گره ها یا کاربران قرار گیرد. بنابراین، امکان اینکه کسی بتواند تغییری در داده‌ها ایجاد کند وجود ندارد.

ارزهای دیجیتال فقط یک مجموعه از کد رایانه‌ای هستند که ارزش اقتصادی در آن ها نگهداری می شود. پس به این نتیجه می رسیم که کوین یا سکه در دنیای ارز دیجیتال، همان مقدار مشخص از کد رایانه‌ای است.

ازآنجا که ارز دیجیتال بیتکوین نخستین ارز دیجیتال جهان بوده است, سایر ارزهای دیجیتالی ایجاد شده بعد از آن را آلت‌کوین (Altcoin) یا سکه جایگزین می گویند.

ارز های دیجیتالی مانند لایت‌کوین، مونرو، زی‌کش، اتریوم, دوج کوین و صدها ارز دیگر همگی همان آلت‌کوین هستند.


بیت‌کوین بر چه پایه ای است؟

ارز های معمولی اصولا براساس طلا یا نقره وجود دارند.

به طور مثال ما اگر 10 هزار تومان داشته باشیم می دانیم که به فرض به همان اندازه می توانیم طلا دریافت کنیم. اما بیت کوین چنین نیست و پشتوانه ی بیت کوین فقط تعدادی محاسبات ریاضی است.

در سرتاسر دنیا، همه افراد نرم‌افزارهایی را به کار می برند که بتوانند از فرمول های پیچیده ی ریاضیات پیروی نمایند. این فرمول‌های گفته شده برای همه ی افراد قابل دسترسی می باشد و هرکسی می‌تواند آن ها را بررسی و مشاهده کند.

یکی دیگر از قابلیت های این نرم‌افزارها متن‌باز یا اوپن سورس بودن آن ها می باشد, بنابراین برای همه ی افراد این مجموعه قابل مشاهده است و اشخاص می توانند از چگونگی و روند فعالیت نرم افزار مطمئن شوند.

چاپ بیت‌کوین

همانطور که گفتیم بیت‌کوین یک پول معمولی نیست و به صورت فیزیکی نیست. مانند پول توسط بانک یا شخصی قابلیت چاپ شدن ندارد.

بله بیتکوین (Bitcoin) مانند اسکناس چاپ نمی‌شود بلکه توسط افرادی در سرتاسر جهان و با استفاده از نرم‌افزارهایی که عملیات ریاضی را حل می‌کنند استخراج می‌شود.

بیت کوین با استخراج به دست می آید و همانند پول هم قابلیت خرید و فروش را دارد.

به خرید و فروش بیت کوین ترید ارز دیجیتال گفته می شود که این هم نوعی استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین است.

هرکسی می‌تواند به جمع استخراج کنندگان بیت‌کوین بپیوندد. بین‌کوین با استفاده از سرورهای قدرتمند متمرکز در شبکه، استخراج می‌شود.

بیت کوین چیست؟ اخبار ارز دیجیتال
بیت کوین

تفاوت بیت کوین با پول

از بیت کوین هم می توان مشابه پول, برای خرید و فروش استفاده کرد.با این تفاوت که پول جنبه فیزیکی دارد ولی بیت کوین به صورت دیجیتالی و از طریق روش پرداخت آنلاین استفاده می شود.

از بیت‌کوین درخرید الکترونیکی استفاده می شود. در این مواقع نقش ارز دیجیتال بیت‌کوین مانند پول عادی می باشد.

در هر حال، تنها ویژگی اصلی و متمایز کننده ی بیت کوین, که باعث تفاوت اصلی پول با بیت کوین می شود , این است که بیت‌کوین هیچ مرکزی برای مدیریت ندارد.

این بدین معنا است که هیچ موسسه یا شخص خاصی شبکه بیت‌کوین را کنترل و نظارت نمی‌کند. و همین ویژگی موجب آسودگی خاطر افراد می‌شود چون دیگر بانک یا شخصی بر دارایی و سرمایه های آن ها تسلطی ندارد و نمی تواند بر پول آن ها کنترلی داشته باشد.

قیمت بیت کوین هم مانند پول یا هر کالای دیگری بر حسب عرضه و تقاضا کم و زیاد می شود.

با افزایش تقاضا، قیمت آن هم افزایش و با کاهش تقاضای بیت کوین، قیمت آن کاهش می یابد.

برخلاف پول که محدودیتی ندارد بیت کوین محدودیت دارد و فقط تا 21 میلیون واحد وجود دارد و همین کمبود و محدودیت موجب افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت شود.

تازه واردی بیت کوین به عرصه ی اقتصاد و عدم قانون گذاری کلی تا این زمان دلیل پرنوسانی و ریسک پذیر شدن بازار شده است.

 بانک بیت کوین 

حتما با خودتان فکر کردید باید به فکر یک بانک متخصص در حوزه بیت کوین باشید.ولی شاید برایتان عجیب به نظر برسد,که بیت کوین در هیج حساب بانکی در موسسات مالی یا بانک های بین المللی نگهداری نمی شود.

در واقع حساب بانکی بیت کوین های شما همان سیستم های به هم پیوسته ی سراسری هستند. که به آن ها زنجیره های بلاک یا بلاک چین می گویند. البته در فارسی هم معمولا با همان تلفظ انگلیسی “بلاک چِین” به کار به برده می شود.


بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک حقیقت از تکنولوژی امروزی است که بدون نیاز به سرور مرکزی می باشد. در واقع در فناوری بلاک چین به جای ذخیره اطلاعات بر روی یک مجموعه سرور مشخص که در سازمانی خاص باشند، بر روی تعدادی سرور که در مالکیت اشخاص حقیقی مختلف می باشند، نگهداری می شود.

جالب است بدانید، شما هم می توانید با داشتن یک کامپیوتر, در این سرورها که اطلاعات ارز دیجیتال بیت کوین اشخاص در آن ثبت می شود وارد شوید.

اما به نظرتان چرا اشخاص باید هزینه کنند و عضو شبکه ای باشند که اطلاعات حساب دیگر افراد در آن باشد؟

هدف اصلی این اشخاص کسب درآمد است. مکانیزم شاخص بیت کوین بدین شکل است که برای انجام هر تراکنش بانکی, نیاز به انجام مجموعه ای از محاسبات پیچیده دارد که این اطمینان حاصل شود که تراکنش در حال انجام, تراکنشی صحیح است.

این تراکنش های صحیح با انجام محاسبات پیچیده ریاضی انجام می گردد.

هر سروری یا کامپیوتری که در این شبکه وجود دارد و این محاسبات را به درستی انجام دهد و تراکنش ها به درستی انجام شود, کارمزدی به آن سرور تعلق می گیرد.همین تراکنش ها موجب انگیزه و شوق بیشتر برای فعالیت بیشتر در حل کردن این محاسبات و در نتیجه انجام ترکنش ها می شود.

و بدین طریق اشخاص و یا موسسات تمایل زیادی پیدا می کنند تا در این مجموعه ی بلاک چین یا مجموعه ی سرورها حضور یابند.


مخترع بیت کوین کیست؟

در سال 2007 شخصی حدودا 37 ساله اولین کد از بیت کوین را نوشت. ساتوشی ناکاماتو در ماه نوامبر 2008 بعد از بحران مالی که ایجاد شد توانست وایت پیپر یا گزارش عملکرد خود را ثبت و منتشر کرد.

در سومین روز از ماه ژانویه توانست اولین بیت کوین را از شبکه ی بلاک چین بیت کوین استخراج کند.

ساتوشی در این سال ها با جدیت در پی اصلاح اصول اولیه پروتکل ارز دیجیتال بیت کوین بود، بعد از دو سال مشارکت، کناره گیری کرد و در دسامبر 2010 به صورت داوطلبانه مسئولیت‌ها را به همکارش گوین اندرسون سپرد.
پس از آن در اوایل سال2011 ناکاموتو به صورت علنی در پستی از خود نوشت که در حال حاضر مشغول پروژه ی دیگری است و مسئولیت بیت کوین را در اختیار فردی با نام گوین اندرسون قرار دارد. این آخرین حرف ساتوشی بود.

ساتوشی ناکاماتو

پس از توسعه ی بیتکوین او خود را از این حوزه خارج کرد و طبق گفته ها و احتمالات تخمین زده شده او می تواند در حاضر ثروتمندترین شخص باشد.زیرا که او دارای یک میلیون بیتکوین بوده ، که ارزش آن با قیمت در حال حاضر بیتکوین، در حدود 6.5 میلیارد دلار برآورد شده است.
اکنون بیشتر از 10 سال از پرده برداری از بیت کوین گذشته است، ولی هنوز هیچ هویتی از ساتوشی ناکاموتو مشخص نگردیده است و فقط یک سری حدس و گمان ها ی حدودا نامعتبر به گوش می خورد. یکی از همین حدس و گمان ها این است که ساتوشی ناکاموتو ممکن است مجموعه ای از افراد یک گروه علمی برجسته باشد.
طبق گفته های اطرافیان و همکاران ساتوشی آخرین فعالیتش در شبکه بیت کوین را در سال 2011 انجام داده است.


روش های دستیابی به بیت کوین

1- خرید بیت کوین

خرید و پرداخت بیت کوین

ساده ترین و اولین روش ممکن برای دستیابی به بیتکوین خرید می باشد. این ارز دیجیتال را می توان از طریق انواع صرافی ها و یا به صورت مستقیم از اشخاص حقیقی و حقوقی خریداری کرد.

حال برای استفاده از این بیت کوین های خریداری شده برای اولین انتقال و دریافت بیت کوین مانند پرداخت های آنلاین یا دیجیتالی شما نیاز به کیف پول معتبر دارید.

شما می توانید از کیف پول های مختلفی استفاده کنید. ولی می توان مهم ترین آن را کیف پول آنلاین و کیف پول نرم افزاری در نظر گرفت.هرچند هیچ کیف پولی صدرصد مطمئن و ایمن نیست.

زیرا احتمال این هست که هارد سیستم خراب شود و یا کیف پول آنلاین هم مورد حمله هکرها قرار بگیرد. کیف پول موبایل نیز دارای ظرفیت ذخیره سازی بالایی می باشد و در هر حالتی می توانید آن را با خود به همراه داشته باشید. می توان دو کیف پول سخت افزاری و کاغذی با دو کد QR را استفاده کرد که از نظر مقاومت و ایمنی نسبت به دو مورد قبلی بهتر هستند.

اولین سایتی که کیف پول آنلاین را ارائه داد, بلاک چین دات کام می باشد که معتبرترین کیف پول آنلاین می باشد.

خرید بیت کوین از سایت لوکال بیت کوینز در ایران

عملیات خرید و فروش بیتکوین از طریق سایتی به نام لوکال بیت کوینز در ایران و سایر کشور ها امکان پذیر است.

در سایت localbitcoins افراد از کشورهای مختلف همچون ایران می‌توانند پول رایج کشور خود را به ارز دیجیتال بیت‌ کوین تبدیل کنند.

این سایت به کاربرانش این اجازه را می‌دهد که بتوانند درخواست‌های خرید یا فروش بیت‌کوین را به همراه روش پرداخت خود در سایت ارسال کنند.

پس از توافق نظر, خریدار و فروشنده, می توانند یا به صورت حضوری, یا از طریق درگاه پرداخت اینترنتی عملیات معامله بیت کوین را انجام دهند.

سایت localbitcoins بیت‌کوین‌های خریداری شده را که در کیف پول مجازی قرار گرفته را سریعا به کیف پول شما منتقل می کند.

همچنین سایت localbitcoins می‌تواند هر روش پرداختی که کاربرانش با آن راحت تر کار می‌کنند را پشتیبانی کند.همچون انتقال از طریق کارت‌ها و حساب‌های بانکی ایران,پرفکت مانی,وب مانی,پی‌پال, پرداخت با ایمیل و دیگر روش‌های پرداخت آنلاین و غیرآنلاین

2- استخراج بیت کوین

ما سعی داریم مراحل شروع استخراج یا ماینینگ بیت کوین را به صورت ساده و خلاصه برای شما عنوان کنیم.

این را بدانید اگر واقعا قصد انجام چنین کاری را دارید که این کار شدنی است ولی اگر امکانات اولیه را تأمین نفرمایید محتمل ضرر و زیان می شوید.

این صنعت اصلا برای کشورهایی با تعرفه برق بالا مقرون به صرفه نیست.

بهترین راه این است که حتما در سوله ها و انبارهای بزرگ و کشورهایی که برق ارزانی دارند انجام شود تا بازگشت مالی چشم گیری را داشته باشد. این نکته را نیز باید خاطر نشان کنیم که این کارگاه‌ها یا سوله ها می بایست به سیستم‌های خنک‌کننده قوی و سخت افزار های تخصصی مجهز باشند زیرا باید به صورت 24ساعته روشن باشند.

با همه ی مواردی که ذکر شد اگر باز هم با همه ی هزینه هایی که گفته شد علاقه دارید به استخراج بیت کوین روی آورید. و وارد حوزه صنعت ارز دیجیتال شوید مراحل زیر را اجرا کنید.

آموزش استخراج بیت کوین:

بیت کوین چیست؟
بیت کوین

مرحله اول : آماده کردن دستگاه ماینر ارز دیجیتال

اولین و اصلی ترین ابزار برای استخراج ارز دیجیتال خرید دستگاه اسیک ماینر است. دستگاه های ماینر ارز دیجیتال سخت افزار هایی هستند که فقط برای استخراج ارز دیجیتال, توسط شرکت بیت مین Bitmain طراحی و ساخته شده اند.

به تازگی کمپانی سامسونگ هم اعلام کرده است که تصمیم دارد به زودی وارد بازار تولید دستگاه های استخراج ارز دیجیتال شود. در ایران نیز فروشندگانی هستند که اقدام به فروش این مدل دستگاه ها می کنند و البته از طریق آنلاین هم می توانید از خارج از ایران آن را خریداری کنید.

اما نکته ی مهمی که باید ذکر کنیم این است که به هیچ عنوان ماینینگ بیتکوین را روی کامپیوتر خانگی یا لپتاپ خود امتحان نکنید.

با اینکار حتی یک ریال هم گیرتان نخواهد آمد و فقط هزینه برق را باید پرداخت کنید و علاوه بر آن به دلیل تولید گرمای زیاد باید با کارت گرافیک سیستم خود خداحافظی کنید.

البته برای ارز های گولم، بایت کوین یا استورج می توانید از طریق لپتاپ یا کامپیوتر خانگی برای استخراج استفاده کنید.

بهترین دستگاه های اسیک (ASIC)

انت ماینر اس9 یا اس9 آی (Antminer S9 or S9I)

انت ماینر اس 7 (Antminer S7)

آوالون ماینر 821  (AvalonMiner 821)

ماینر M3 یا (Miner M3)

آوالون ماینر 761 (AvalonMiner 761)

دستگاه ماینر ارز دیجیتال

مرحله دوم : انتخاب استخر ماینینگ

بعد از اینکه دستگاه های ماینینگ ارز دیجیتال را تهیه کردید, باید به فکر یک استخر ماینینگ باشید.

در واقع ما دو روش برای ماینینگ ارز دیجیتال داریم ماینینگ انفرادی و ماینینگ گروهی می باشد.

در ماینینگ انفرادی, شما قادر هستید به تنهایی به استخراج بیت کوین بپردازید.

اوایل اکثر افراد به صورت انفرادی به استخراج بیت کوین روی آوردند. اما به مرور سختی بیت کوین افزایش یافت و با وجود دستگاه های با توان پردازشی کم و ضعیف فرایند ماینینگ دشوار شد و به این ترتیب استخر های ماینینگ شکل گرفت.

استخر ماینینگ در واقع محل همکاری همه ی ماینر ها یا استخراج کنندگان است. در اصل همه ی این افراد با هم یک بلاک تولید می کنند و هرکس هر میزان هش ریت (که در صنعت ارز دیجیتال به آن نرخ هش نیز می گویند) به کار ببرد به همان مقدار بیت کوین پاداش می گیرد.

این ماینرها از همه جای دنیا جمع شده اند و توان محاسباتی ( هش ریت ) سیستم های خود را در آن به اشتراک می گذارند. وقتی بلاکِ بلاک چین را تولید کردند جایزه خود را دریافت و بین یکدیگر تقسیم می کنند.

در حال حاضر پاداش تولید در شبکه 12.5 بیتکوین است.پس اگر شما فقط 1% از این نرخ هش را به اشتراک گذاشته باشید 0/125 بیت کوین به شما تعلق می گیرد.

تعداد و مهم ترین استخر ها:

طبق اطلاعات اخبار ارز مهم‌‌ترین استخرهای استخراج در چین قرار دارند.

در حال حاضر بیشترین تمرکز استخراج در چین وجود دارد و یکی از بزرگ ترین مشکلات کنونی بیت کوین است.

در حال حاضر بیش از 20 استخر استخراج وجود دارد. با در نظر گرفتن میزان میانگین هشی که در اختیار استخرها قرار دارد و موقعیت این استخرها، می‌‌توان این طور برآورد کرد که حدودا 81% از توان هش در اختیار استخرهای چینی قرار دارد.

مرحله سوم : نصب نرم افزار شبکه بیت کوین

نرم افزار بیتکوین در واقع همان راه ارتباطی شما با استخر بیت کوین است و از طریق آن به سایر ماینر ها متصل می شوید.

همچنین از طریق این نرم افزار می توانید آدرس حسابتان را وارد کنید تا که بیت کوین های دریافت شده وارد آن شود. و بقیه حساب های خود را اعلام کنید.

این نرم افزار بیتکوین که شما باید نصب کنید بر سیستم عامل‌های لینوکس، مک و ویندوز قابل اجرا می باشد.

مرحله چهارم : راه اندازی دستگاه استخراج

این مرحله دقیقا باید با اطلاعات کامل انجام شود.

بسته به نوع پاور موجود می‌توانید از دو نوع پاور استفاده کنید.

حتی اگر بتوانید از برق بیشتر و خروجی های مناسب بهره ببرید می‌توانید از پاورهای مخصوص استخراج بیت کوین یا پاورهای مخصوص سرورها استفاده نمایید.

سپس با استفاده از کابل های اتصال PCLE تعبیه شده بر روی پاور، دستگاه ماینر را به آن متصل نمایید.

بعد از آن، کابل اینترنت به ماینر متصل شود.

در مرحله بعدی، پاور روشن شود تا ماینر آماده کار شود. سپس به کامپیوتر یا دستگاهی مراجعه کنید که به آن شبکه ای متصل باشد که ماینر قبلا به آن متصل شده بود. سپس باید آدرس IP دستگاه ماینر را وارد کنید. از آنجایی که اکثر ماینرها مجهزند به DHCP  دیگر لازم نیست آدرس IP را دستی وارد سیستم کنید ، فقط کافی است به جدول IP روتر و یا ابزار پویشگر (scanning tool) خود مراجعه فرمایید تا اطلاعات را مشاهده کنید.

پس از اسکن قطعات موجود، انت ماینر (AntMiner) را به عنوان یکی از قطعات وصل شده به سیستم خواهید دید. پس از آن در مرورگر می توانید، آدرسIP ماینر را وارد کنید.

مراحل پایانی راه اندازی

این کار باعث می شود شما به صفحه اول ورود به تنظیمات ماینر وارد شوید. بعد از آن در صفحه ورود نام کاربری و پسوورد را وارد کنید.

بنابراین پس از ورود به دستگاه، مشخصات کلی سیستم قابل مشاهده است. پیشنهاد می نماییم که حتما ابتدا به صفحه مدیریت یا Admin بروید و پسوورد دستگاه را عوض کنید.

سپس در تب Miner Configuration  اطلاعات مربوط به استخر ماینینگی که تصمیم دارید از آن استخراج کنید را وارد کنید.

بعد از آن آدرس IP استخر استخراج و سپس اسم و پسوورد ماینری که برایتان کار می کند را در این صفحه از استخر ماینینگ وارد نمایید. این نکته را لازم است بدانید همه استخرها نیاز به پسوورد دارند.

تنظیمات بالا را ذخیره کنید، و سپس ماینر شما از استخر عملیات استخراج را انجام خواهد داد.

این مدت زمان از چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت است چون برای استخراج از استخر با بالاترین هش‌ریت ممکن است.

اکنون با مراجعه به صفحه وضعیت ماینر می توانید ازنحوه عملکرد ماینر و نوع برقراری اتصال، فایل های temp، نرخ هش و سایر موارد اطلاع یابید.

اگر به استخر ماینینگ بیت کوین کور خود وارد شوید این موارد را می توانید مشاهده کنید. اکنون وارد مرحله ی ماینینگ بیت کوین (BTC) می شوید.

برای دریافت پاسخ سوال هایتان اگر از استخر bitcoin.com استفاده می کنید, کافی است وارد تنظیمات و سپس صفحه ی Getting Started شوید,  تا پرسش و پاسخ های رایج را ملاحظه کنید و در یک تالار گفتگو با بکدیگر گفتگو کنید.

استخراج بیت کوین بر سیستم عامل های اندروید و IOS

آیا می دانستید شما می‌توانید با گوشی‌های اندرویدی خود هم استخراج انجام دهید.

اولین قدم نصب برنامه های Crypto Miner یا Easy Miner است که می توانید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را با آن استخراج کنید!

اما نکته‌ ی مهم اینجاست که شاید در یکسال یک هزاری هم درآمد نداشته باشید!

این حقیقتی است که باید بدانید, سیستم‌های اندرویدی یا ios توان پردازشی کمی را برای پردازش محاسبات بالای ارز دیجیتال دارند.

این کار کاملا رایگان است می توانید خودتان امتحان کنید و خیلی ساده با گوشی خود عملیات ماینینگ را شروع کنید.

بعداز یکسال متوجه می شوید که نه تنها کسب درآمد نمی کنید بلکه باید برای تعویض باطری گوشی خود هزینه های بیشتری نیز بپردازید.

3_ روش های دیگر

روش های دیگری برای کسب بیت کوین وجود دارد. روش های ساده و راحتتر که می توانید به بیت کوین برسید. شما می توانید بیتکوین را به عنوان حقوق خود دریافت کنید چرا که نه! در اکثر شهر های جهان بسیاری از کارمندان حقوق خود را به شکل بیت کوین دریافت می کنند.

می توانید در فروشگاه خود از سرویس پرداخت بیت کوین استفاده کنید مانند دستگاه خودپرداز پول که در حال حاضر رایج ترین روش خرید است.

بیت کوین رایگان

یکی دیگر از روش های کسب بیت کوین، بیت کوین رایگان است. خیلی ساده بیت کوین دریافت کنید بدون اینکه هزینه ای پرداخت کرده باشید. به این ترتیب موجودی حساب بیت کوین خود را افزایش می دهید.

دو روش کلی برای دریافت بیت کوین رایگان معرفی شده است.اول از طریق سایت هایی خاص که فقط برای این کار در نظر گرفته شده است.

و دوم ازطریق اپلیکیشن هایی که برای این کار ساخته شده اند.

1 _ فاست < faucet >

به سایت هایی که بستر کسب بیت کوین رایگان را برای کاربران فراهم می کند فاست می گویند. در این سایت ها باید کارهایی از قبیل بازی کردن, مشاهده تبلیغات, حل کردن معماها و … را انجام دهید تا در قبال آن بیت کوین دریافت کنید.پس بنابراین باید برای این سایت ها زمان بگذارید.

حتما حالا می پرسید این فعالیت قانونی است یا خیر؟! بله جواب مثبت است این کار کاملا قانونی است فقط باید از معتبر بودن سایت اطمینان حاصل کنید, چون بعضی سایت های نا معتبر در مقابل کارهای انجام شده بیت کوینی را ارائه نمی دهند. برای مثال: وب سایت PaidBooks.com, وب سایتی معتبر و جذاب است که بابت خواندن کتاب به شما بیت کوین جایزه می دهد.

بیت کوین رایگان

2_ اپلیکیشن ها

چی بهتر از اینکه هم بازی کنی هم بیت کوین برنده بشوید.با نصب تعدادی برنامه بر روی گوشی خودمی توانید رایگان بیت کوین دریافت کنید. با بازی کردن و یا دعوت از سایر دوستان به این اپلیکیشن ها می توانید بیت کوین خود را دریافت کنید

در این برنامه ها هم مشابه سایت ها باید یک سری کارهایی مشابه بازی کردن، ارسال لینک دعوت برای دوستان و … انجام دهید. این اپلیکیشن ها برای سیستم عامل های اندروید و ios در نظر گفته شده اند. مانند بازی Coinbrawl بازی کاملا اعتیاد آور و جذابی است.

و همچنین نرم افزار Free Bitcoin App که باید در آن ویدیو تماشا کنید و پس از پایان فیلم پاداش خود را دریافت کنید.

بیتکوین

کسانی که با مبادلات و ارز دیجیتال آشنایی دارند مطمئنا کلمه های ترید کردن یا تریدر را شنیده اند.

ترید کردن در دنیای ارز دیجیتال یعنی تبدیل ارزی به ارز دیگر.

مطمئنا می دانید که بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل فروش هستند پس بنابراین می توان بیت کوین را از طریق مبادلات ارزی یا ترید ارز دیجیتال یا ترید بیت کوین به دست آورد.و تریدر هم به شخصی گفته می شود که شغل او خرید و فروش و سرمایه گذاری در این حوزه است.

روش های مختلفی به منظور ترید کردن ارز دیجیتال وجود دارد و رایج ترین آنها از طریق اکسچنج‌ها یا صرافی های این مورد است، در این محیط با واسطه گری صرافی ها, خریداران و فروشندگان به مبادلات خود می پردازند.

راه دیگر برای ترید ارز دیجیتال ، ترید با اشخاص حقیقی و حقوقی مباشد که به صورت مستقیم و بدون واسطه ارزهای دیجیتالی را با یکدیگر مبادله می کنند.

ترید ارز دیجیتال در دو حالت می باشد:

ترید بلند مدت (long time) :

افرادی هستند که سرمایه ی زیادی را به ارز دیجیتال تبدیل می کنند و تصمیم میگیرند به امید بازگشت سرمایه و سود چندبرابری زمان زیادی را منتظر بمانند.این نوع سرمایه گذاری شاید سود هنگفتی داشته باشد ولی در صورت بررسی اشتباه و نوع خرید ارز دیجیتال ممکن است شخص را متضرر کند.

ترید ارز دیجیتال کوتاه مدت (short time) :

در این حالت افراد ارزهای دیجیتال یا بیت کوین را سریع خرید و فروش می کنند.

تحلیل های نموداری و تکنیکالی برای این نوع افراد بیشتر کاربرد دارد.تا بتوانند از شدت و نوسانات بازار اطلاع یابند.

این سرمایه گذاری به دو بخش روزانه (خرید و فروش در 24 ساعت ) و سویینگ ( سرمایه گذاری از یک روز تا یک الی دو هفته ) تقسیم می شود.


مزایا و معایب بیت کوین :

مزایای بیت کوین چیست؟

بدون مرکز اصلی:

بیتکوین توسط هیچ سازمان و شخصی قابل کنترل نیست. همه ی دستگاه ها و سیستم هایی که عملیات استخراج و تراکنش شبکه را انجام می دهند اجزای اصلی و اعضا بیت کوین هستند.

همه ی این کامپیوترها و دستگاه های استخراج که در سرتاسر دنیا به شبکه بیت‌کوین متصل شده اند.یک شبکه غیر قابل نفوذ را تشکیل داده اند.

پس با همه این ویژگی ها مرکز یا سازمانی نمی تواند بی هیچ دلیل و بهانه ای چه قانونی چه غیر قانونی بیت کوین های شما را دریافت کند.

با سیستم منظم و باقاعده ای که دارد هیج موقع از کار نمی افتد و همچنان در جریان است.

شروع کار ساده و راحت :

برخلاف کاغذبازی های بانک و تشریفات قانونی خسته کننده شما به سادگی می توانید خودتان یک حساب بیتکوین برای خود باز کنید. شما در کمتر از 1 دقیقه می توانید بدون پرداخت پول یا کارمزدی یک کیف پول بیت کوین نصب کنید.

نامحسوس بودن :

شاید زمانی شما نخواهید کسی از میزان سرمایه شما اطلاعاتی داشته باشد.بیت کوین بهترین گزینه است.

بیت کوین ارزی محرمانه و خاص است و شما می توانید کاملا ناشناس و نامحسوس چندین حساب بیتکوین برای خود داشته باشید. حساب هایی که هیچ نام و اطلاعاتی نداشته باشد.

بدین صورت که اطلاعات تراکنش‌ های یک آدرس بیت‌کوین کاملا مشخص است، مثلا این اطلاعات که تراکنش‌ها از کجا به کجا منتقل شده است.

به دلیل همین ویژگی, ردیابی تراکنش‌ها توسط مقامات دولتی امکان پذیر است زیرا آدرس‌ها و تراکنش‌ها و مقادیر را همه افراد می توانند در شبکه بلاک چین بیتکوین ببینند.

شفاف بودن :

اگرچه بیت کوین نامحسوس است ولی همه ی تراکنش های بیت کوین در یک شبکه ی کلی با نام بلاک چین نگهداری و ثبت می شود.

به این صورت که اگر شخص یک حساب بیت‌ کوین عمومی داشته باشد، برای همه قابل تشخیص است که چند بیتکوین در این آدرس نگهداری می شود.ولی شناسایی صاحب حساب امکان ندارد.

با افزایش تعداد ادرس ها و یا حساب ها می توانید فعالیت های خود را در این شبکه ی بزرگ ناشناخته نگه دارید.

دریافت کارمزد ناچیز :

برخلاف شبکه ی پولی و بانک که باید برای انتقال پول مخصوصا بین المللی با مبالغ بالا کارمزدهای زیادی پرداخت کنید.در شبکه ی بیت کوین دقیقا متفاوت است و هرچه این مبالغ بیشتر باشد هزینه کارمزد کمتر می باشد.

عدم برگشت موجودی :

در شبکه ی پرداخت بیت کوین اگر تراکنش انجام شد به هیچ عنوان امکان بلزگشت موجودی وجود ندارد.

مگر با توافق فرستنده و دریافت کننده.

در کارت های اعتباری این امکان وجود دارد که پس از خرید با ترفندهای کلاه برداری پول ارسال شده را مجددا به حساب خود بر می گردانند. این ویژگی حتی در سیستم پی پال هم وجود دارد.

این ویژگی هم مزیت می باشد هم عیب اگر نتوانید امنیت کیف پول را حفظ کنید

تورم ناپذیری :

طبق گفته های قبلی بیتکوین چاپ نمی شود ولی اسکناس قابلیت چاپ شدن را دارد. دولت در شرایط نابسامان اقتصادی,پرداخت بدهی ها و مشکلاتی از این دست با هماهنگی های لازم بانک مرکزی را ملزم به چاپ پول می کند.

اگر بطور ناگهانی، پول در گردش دوبرابر شود، به این معنی است که به ازای هر واحد پول، دو واحد پول وجود دارد.

به این اتفاق پیش آمده تورم گفته می شود که موجب افزایش قیمت ها و محصولات کشور می‌شود.

ولی تعداد بیت کوین محدود است و بیشتر از 21 میلیون نمی تواند استخراج شود.

بنابراین بعد از اینکه 21 میلیون بیت‌ کوین اصلی استخراج شد، تعداد بیت‌کوین‌ها بیشتر نمی شود و تورمی رخ نخواهد داد.

بیت کوین چیست

معایب بیت کوین 

وضعیت قوانین هر کشور

شرایط قانونی ارز دیجیتال بیت کوین از کشوری تا کشور دیگر کاملا فرق دارد. در برخی کشورها قانون ارز دیجیتال تصویب شده است و در برخی کشورها همچنان روند غیر قانونی و ممنوع را دارد.

تاکنون نگرانی های زیادی در مورد کارهای خلاف با سواستفاده از بیتکوین وجود داشته است و همین دلیل نارضایتی دولت ها نسبت به ارز دیجیتال است.

اکثر تجارت های کشور ها چه کوچک چه بزرگ به آن توجهی ندارند.

از دست دادن کلید یا فاش شدن مشخصات

کلید یک رمز عبور منحصر به فرد برای شما می باشد   که برای ورود به کیف پول بیت کوین خود ضروری است. اگر این کلید گم شود یعنی کیف پولتان را از دست داده اید. با این حال، امروزه اکثر کیف پول ها با کلیدهای مفقود شده را از طریق پشتیبان گیری اطلاعات بازگردانی می کنند.

نوسانات متغیر

قیمت این ارز دیجیتال کاملا متغیر و دارای فراز و نشیب های زیادی است.که در رسانه های خبری از آن ها با نام حباب یا انفنجار قیمت یاد شده است.

جدیدا بیت کوین دچار افت و خیز های زیادی بوده است. ارزش آن کاملا غیر قابل پیش بینی است چرا که خیلی به سرعت و شدید تغییر می کند.و بدین صورت ممکن است موجب خسارت مالی برای سرمایه گذاران این حوزه شود.

توسعه پایدار

می توان این را گفت که آینده بیت کوین مشخص نیست. در حال حاضر ، دولت ها و بانک ها قادر به تسلط بر روی این ارز نیستند.

اما هرچه پیش می رویم و این ارز فراگیرتر و مشهور تر می گردد، دولت های بیشتری سعی براین دارند که آن را تحت سلطه خود قرار دهند.

و مسلما بیت کوینی که تحت کنترل دولت ها قرار گرفته و قانون گذاری شود، ارزی کاملا متفاوت خواهد بود.


بیت کوین را کجا نگه داری کنیم؟

برای نگه داری دارایی دیجیتالی خود نیازی به افتتاح حساب در بانک خاصی ندارد.شما خودتان بانک و رئیس بانک خودتان هستید.

شما با داشتن یک کیف پول می توانید بیت کوین های خود را ذخیره , ارسال و دریافت کنید. می توانید با انواع کیف پول های ارز دیجیتال آشنا شوید و نیاز خود را برطرف کنید.

کیف پول های بیت کوین عبارتند از کیف پول‌ موبایل، یف پول‌ دسکتاپ, کیف پول‌ سخت افزاری , کیف پول‌ تحت وب و کیف پول‌ کاغذی که مهمترین نوع کیف پول می باشند.

از کیف پول های نام برده شده کیف پول‌های موبایل , دسکتاپ, تحت وب و کاغذی رایگان هستند و آن‌ها به راحتی قابل دانلود و نصب هستند.

و کیف پول‌های سخت افزاری نیز به دلیل حالت فیزیکی، باید خریده شوند.

کاربران می توانند با مراجعه به سایت رسمی بیت کوین, کیف پول‌های معتبر بیتکوین را با توجه به نوع دستگاه خود (موبایل, تحت وب, دسکتاپ) به صورت کاملا رایگان دانلود و نصب نمایند.

توجه داشته باشید تراکنش‌های بیت کوین برگشت ناپذیر است و شبکه بیت کوین تحت نظر هیچ سازمانی نیست.

به این دلیل، حتما از کیف پول خود پشتیبان گیری کنید تا در صورت ایجاد مشکل برای کیف پول خود، بتوانید موجودی بیتکوین خود را روی دستگاه دیگر بازیابی کنید. همچنین اصلا رمزعبور کیف پول تان را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

کیف پول بیتکوین

مهم ترین کیف پول های 2019

کیف پول کاغذی بیت کوین

کیف پول سخت افزاریLedger

کیف پول سخت افزاری Trezor

کیف پول Electrum

کیف پول Coinomi

کیف پول Mycelium

کیف پول Samourai


وضعیت بیتکوین برای پرداخت مالیات

هنوز بیتکوین نتوانسته است در حوزه های قضایی مجوز قانونی دریافت کند ، اما برخی از دولت ها و مقامات مقرراتی را برای پرداخت مالیات از طرف دارندگان بیت کوین در نظر گرفته اند.

این مقررات به صورت قابل توجهی در هر کشوری متفاوت است.

به طور مثال در برخی کشورها همچون ایالات متحده,  اداره درآمد، بیتکوین و ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی و سرمایه می شناسند.

هر پرداخت کننده مالیات باید در صورت به کار بردن بیتکوین در خدمات خود در گزارشات سالیانه این میزان بیتکوین را علام کند.

حتی استخراج کنندگان بیتکوین و ارزهای دیجیتال در صورت, موفقیت در استخراج مشمول قوانین مالیاتی آمریکا می باشند.

ولی در اروپا, بیت کوین را به منزله یک ارز در نظر دارند و اموال و دارایی محسوب نمی شود. بدین صورت که از مالیات بر ارزش افزوده معاف ولی مشمول سایر عناوین مالیاتی می شود.

همچنین مقامات مالیاتی در انگلیس بیتکوین را به عنوان یک ارز خارجی قلمداد می کنند. و در ژاپن از ماه جولای سال 2017 فروش بیتکوین در ژاپن رایج شد و معاف از مالیات مصرفی است.  بنابراین ارز دیجیتال بیت کوین و حتی سایر ارزهای دیجیتال در هر کشور به عنوان ارزهای جدید، دارای چارچوب مقرراتی و مالیاتی متفاوتی هستند. علاوه بر این حتی در بیشتر حوزه های قضایی هنوز هیچ قانونی یا در مورد ارزهای دیجیتال تصویب نشده است.


آیا ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

حالا پس از همه ی توضیحاتی که از بیتکوین خوانده اید. مطمئنا به دنبال پاسخ این سوال هستید.

مسلما برای سرمایه گذاری مطمئن فرد باید همه ی چاچوب ها را در نظر داشته باشد. خوشبختانه برخلاف برخی کشور های همسایه ارز دیجیتال در ایران قانونی اعلام شده است.بدین مفهوم که استفاده از آن و خرید و فروش آن جرمی محسوب نمی شود. هنوز قانونی برای این حوزه مشخص نشده است ولی در صورت کلاه برداری در زمینه ارزهای دیجیتال نیروی انتظامی در صورت شکایت رسمی فرد موضوع را پیگیری می کند.

بانک مرکزی کشور در حال حاضر به کارگیری و استفاده از بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال در همه سازمان های پولی و مالی کشور را ممنوع کرد. اما این لایحه و حکم به معنای ممنوعیت و عدم استفاده  کامل از بیت کوین و ارزهای دیجیتال نخواهد بود.

طبق گزارشات اخبار ارز دیجیتال اعلام شده است که  هرگونه خرید و فروش بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال در بانک‌ها,  موسسات مالی و صرافی‌ های دارای مجوز بانک مرکزی غیر قانونی می باشد.

اخبار ارز دیجیتال در ایران

قانونی شدن استخراج بیتکوین در ایران

استخراج و ماینینگ ارز دیجیتال بیتکوین یا هر ارز دیجیتال دیگر در ایران قانونی اعلام شد. اما شرط اصلی آن دریافت مجوز از وزارت صمت می باشد.

پس استخراج همه ارزهای دیجیتال در کشور بدون مجوز از وزارت صمت غیر قانونی می باشد.

همانطور که در بالا اشاره شد استخراج بیت کوین از طریق دستگاه‌هایی به‌نام ای‌سیک (ASIC) قابل انجام است. به دلیل وارد کردن غیر قانونی و قاچاق این دستگاه ها به داخل کشور,

اداره ی گمرک ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال را تعیین کرد.براساس گفته ی مقامات گمرک  برای ترخیص این گونه دستگاه‌ ها اخذ مجوز از وزارت صنعت لازم است .

پس در صورت عدم دریافت مجوز از وزارت صنعت, معدن و تجارت سازمان برق حق متوقف کردن این فعالیت را خواهد داشت. همچنین نیروی انتظامی کشور حق کشف و ضبط این دستگاه ها را دارد.

ترجمه و تألیف : گروه نویسندگان اخبار ارز دات کام

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.