اخبار ارز
پایگاه خبری ارز در ایران

دلیل اعلام نشدن قوانین ماینینگ و تعرفه برق آن چیست ؟

9

قوانین و دستور العمل صادر شدن مجوز ماینینگ توسط وزارت صنعت معدن و تجارت بر این قرار بود که در آخر شهریور اعلام و اجرایی شود با این حال اکنون که در اواسط مهرماه هستیم خبری از این دستور العمل نیست.

این دیرکرد به چه دلیلی است ؟

به گزارش اخبار ارز؛ بعد از اینکه مصوبه استخراج ارزهای دیجیتال در 13 مرداد 98 اصلی ترین دستگاه اجرایی مسئول این حوزه مسئولیت پیدا کرد تا قوانین جدیدی برای اعلام شرایط صدور مجوز و پروانه بهره برداری استخراج ارز های دیجیتال منتشر کند.

 

مجوز ماینینگ ارز دیجیتال
مجوز ماینینگ ارز دیجیتال

وزارت نیرو و برق هم این مسئولیت را پیدا کرد که طبق مصوبه ای که اعلام میشود تعرفه ای رسمی برای برق اعلام نماید .

در ماه شهریور پیش نویس قوانین ماینینگ توسط وزارت صمت انتشار داده شد و چنین بیان شد که وزیر صنعت به زودی آن را امضا می کند ولی این اتفاق نیفتاد و وزارت نیرو نیز بعد از دوماه هنوز تعرفه رسمی و دقیقی برای استخراج ارز دیجیتال مشخص نکرده است .

بعد از اینکه مصوبه دولت دررابطه با مجوز ماینینگ داده شد اعتراضاتی بر آن از جانب فعالان این حوزه به وجود آمد که همچنان ادامه دار است.

اعتراض به مجوز ماینینگ

یکی از اعتراضاتی که فعالان حوزه ماینینگ به مصوبه دارند به بند چهار مربوط می شود که در مورد تعرفه برق استخراج رمز ارزهای دیجیتال با قیمت برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که وزارت نیرو دستورش را میدهد محاسبه و در دستور کار قرار میگیرد.

اعتراض گسترده ماینرها و شک و شبه وزارتخانه درباره بند های مصوبه استخراج ارزهای دیجیتال باعث شده تا قوانین ماینینگ و تعرفه برق به نتیجه نرسد .

برق استخراج ارزهای دیجیتال طبق قانون باید ریالی اعلام شود و نمیتوان به صورت دلاری (مثلا 7 سنت) اعلام گردد.

از سوی دیگر باید با متوسط نرخ صادراتی برابر باشد.

اعتراض فعالان و امکان زیرزمینی شدن استخراج رمز ارزهای دیجیتال باعث آن بود که وزارتخانه ها سیاست صبر پیش بگیرند تا راهکاری مناسب برای پیامدهای این مصوبه پیدا کنند.

بازنویسی و فراوری: گروه نویسندگان اخبار ارز دات کام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.