اخبار ارز
پایگاه خبری ارز در ایران

فناوری بلاک چین- کاربردهای فناوری بلاک چین (Blockchain) در صنایع مختلف

9

فناوری بلاک چین- کاربردهای فناوری بلاک چین (Blockchain) در صنایع مختلف

فناوری بلاک چین برای اولین بار با کارکرد یک دفتر کل برای معاملات  بیت کوین ارائه شد. به دنبال آن با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بودن بلاک چین، این قابلیت را دارد که بتواند در صنایع و سازمان های بیشتری نیز بکار گرفته شود.

بلاک‌چین با وعده هایی که به جهان داده است، نه تنها توانسته است اینترنت را به یک ابزار فوق‌العاده اثربخش تبدیل کند، بلکه اظهار داشته است که می تواند انقلابی در اقتصاد، سیاست و قدرت جهانی پدید آورد.

در سال 2015  با به کارگیری فناوری بلاک چین در Ethereum تحولی تاریخی رقم زده شد. این پلت فرم منبع باز وغیر متمرکز این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که بتوانند هر نرم افزاری را بدون محدودیت بر روی بلاک چین ثبت کنند.

با توجه به پیشرفت روزافزون سریع بلاک چین، سازمان های زیادی متمایل به پیاده سازی راهکار ها و مدل های مبتنی بر این فناوری, باهدف رونق و افزایش کیفیت کسب و کارهای خود هستند. تولید کنندگان در فرایند زنجیره ی تامین ، بانک ها و موسسات مالی به منظور احراز هویت کاربران و سازمان های کوچک و بزرگ و همچنین دولت ها برای اجرای فرایند زمان بر رای گیری و … در حال تست آزمایشی بلاک چین هستند.

اما یکی از تاثیر گذارترین قابلیت های فناوری بلاک چین, صنعت بهداشت و خدمات درمان است که می تواند با به حداقل رساندن لغزش ها ، در حفظ سلامت انسان ها و بهبود کیفیت زندگی آن ها نقش بسزائی داشته باشد.

فناوری بلاکچین,کاربردهای بلاکچین,,اخبار ارز

کاربردهای فناوری بلاک چین در صنایع مختلف

بلاک‌چین بسیار فراتر از انتقال پول و ارزهای دیجیتالی نمایان شد. رای‌گیری‌های الکترونیکی، قراردادهای هوشمند، مدیریت پرونده ی سلامت بیماران از جمله کاربردهای فناوری بلاک‌چین هستند. علاوه بر این‌ها همه ی صنایع با واسطه از جمله بانک داری، بیمه، دانشگاه‌ها و بخش‌های دولتی با استفاده از فناوری بلاک چین عمیقا دستخوش تغییرات می شوند. این امر منجر به از دست دادن شغل بسیاری از کارمندان و تحولی کامل در این صنایع خواهد شد.

آموزش و پرورش و فناوری بلاک چین

صنایع بسیاری وجود دارند که با استفاده از فناوری بلاک چین توانسته اند به عنوان یک تکنولوژی بالقوه  از سایر رقبای پیشی بگیرند و این هدف استفاده از این تکنولوژی در صنعت آموزش و پرورش شده است. همچنین سازمان های بزرگ دیگری نیز هستند که تمایل به استفاده از مزایای این تکنولوژی کاربردی دارند. اعتباری که آموزش پرورش به کمک استفاده از تکنولوژی بلاک چین کسب می نماید حفظ و نگهداری اطلاعات مفید دانش آموزان و موسسات آموزشی, صورت فعال و به روز، است. بر اساس آنچه ریپل گفته است: ما در آینده با آموزش و پرورش و دانشگاه های پیشتاز درسراسر جهان برای استفاده هر چه بیشتر از تکنولوژی بلاک چین ، ارز دیجیتال و…همکاری خواهیم کرد.

سازمان نیرو و فناوری بلاک چین

معمولا منابع تامین برق و انرژی از تکنولوژی های ریسک پذیر استفاده نمی کنند، اما از نظر آن ها فناوری بلاک چین با این تکنولوژی ها تفاوت دارد. تکنولوژی بلاک چین قادر است کلیه ی تبادلات را در کمترین زمان واقعی به اتمام برساند و موجب انجام روند سریع پروسه شود, به این دلیل که، ملزوم به تائید شخص ثالث مورد نظر نیست و بلکه منجر به شفافیت و کاهش چشم گیر هزینه ها می شود.

تبادلات مالی بلاک چین

فناوری بلاکچین,کاربردهای بلاک چین,,اخبار ارز

در گذشته دغدغه ی بسیاری از تجار این بوده است که چطور می توانند به صورت ایمن و آنلاین تبادلات مالی خود را انجام دهند بدون اینکه در معرض حمله ی هکرها و کلاهبرداران اینترنتی باشند. فناوری بلاک چین به عنوان تکنولوژی شناخته شده ای است که هک کردن آن کار دشواری است و کاربران و تجار  بیشتر ترجیح می دهند که از این تکنولوژی ایمن جهت انجام تراکنش ها و تجارت های آنلاین مالی خود بهره ببرند.

حوزه ی سلامت و بهداشت و بلاک چین

فناوری بلاکچین,کاربردهای بلاکچین,,اخبار ارز

صنعت حفظ سلامت عمومی یکی از سخت ترین صنایع موجود است که فناوری بلاک چین همانند سایر فناوری ها توانسته است موجب تسهیل و تسریع انجام فرایندها در این صنعت شود. فناوری بلاک چین در این صنعت امکان ثبت سابقه ی بیمار، با قابلیت دسترسی افرادی خاص به اطلاعات بیمار, را فراهم می کند. با وجود این سابقه می توان نتیجه ای بهتر برای بیمار و بیمه پیش بینی کرد. عملیات های آزمایشی زیادی وجود دارد که در صنعت سلامت و بهداشت، اجرا می شوند، مانند زنجیره تامین، پرداخت های آهسته و امور مربوط به دندانپزشکی، مدیریت ارجاع و اشتراک گذاری سابقه بیمار تاکنون انجام شده است. هم اکنون، به احتمال زیاد اکثر این قبیل امور آزمایشی به سطح تولید انتقال خواهند یافت. ارز دیجیتال کاربردی در این حوزه VeChain می باشد.

زمینه ی کشاورزی و فناوری بلاک چین

براساس گزارشات منتشرشده توسط Forbes، مسائل مربوط به آلودگی مواد غذایی موجب آسیب های زیادی در حوزه  کسب و کار می شوند. با استفاده از پیگیری زنجیره تامین به وسیله ی فناوری بلاک چین می توان از تقلب و کلاهبرداری در این صنعت مطلع شد.

اینترنت اشیا و بلاک چین

فناوری بلاکچین,کاربردهای بلاکچین,,اخبار ارز

اینترنت اشیا با بلاک چین تفاوت زیادی دارد، اما بهره وری از فناوری بلاک چین در اینترنت اشیا بسیار کاربردی است. مهم ترین کاربرد بلاک چین در زمینه ی  حل مشکلات مربوط به مدیریت هویت می باشد. بلاک چین این امکان را فراهم آورده است که تاریخ معامله را به عنوان روشی جایگزین برای شکل گیری اعتماد در تشخیص هویت استفاده می کند.

حوزه حمل و نقل و بلاک چین

صنعت حمل و نقل و تدارکات یک حوزه بالقوه است که میتوان از فناوری بلاک چین در آن بهره مند شد. در حال حاضر، مقررات بسیاری در هنگام حمل و نقل مرسولات از یک منبع به منبع دیگر وجود دارد که باید رعایت شود. بلاک چین می تواند راه حل مناسبی برای نگهداری امن داده ها و معاملات در این زمینه باشد.

صنعت بیمه و فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین,کاربردهای بلاک چین,,اخبار ارز

در صنعت بیمه تقلب یکی از بیشترین کلاهبرداری های شناخته شده بشمار می رود. به این صورت که همه ی  ادعاها، پرداخت ها و اسناد می توانند به صورت تغییرناپذیری ثبت و نگهداری شوند، بنابراین از ایجاد بسیاری از تقلب ها و تخلف ها جلوگیری خواهد شد، که مطمئنا فناوری بلاک چین موجب منفعت هر دو طرف، در واقع شرکت و مشتری، می شود.

ثبت قراردادها در بلاک چین

فناوری بلاک چین,کاربردهای بلاک چین,,اخبار ارز

در برنامه های کاربردی قانونی بلاک چین، قراردادهای هوشمند بر روی زنجیره بلاک تأیید می شوند و اجازه می دهند تا قراردادهای قابل برنامه ریزی و خودمختاری فراهم شود.

زمانی که قراردادها به صورت مستقیم بین دو شخص حقیقی یا شرکت یا موسسه منعقد می شود، احتمال تخلف کردن در آن نیز کاهش خواهد یافت، البته می توان گفت که هزینه ها نیز کاهش پیدا خواهند کرد. برای مثال در این زمینه فریلنسرها را در نظر بگیرید. مشکلات اساسی مربوط به اعتماد از هر دو طرف وجود دارد، شرکت هایی که فریلنسرها را استخدام می کنند و فریلنسرهایی که برای شرکت هایی فعالیت می کنند. بنابراین هردو طرف باید به حسن نیت یکدیگر و یا به واسطه ای که سهم خود را به صورت جداگانه برداشت کرده است اعتماد کنند. فریلنسرها تنها یک مکان برای ذخیره حساب خود دارند،و نیز کارفرمایان مکانی برای جمع آوری انتقادات و پیشنهادات دارند ، یکپارچه سازی  بلاک‌چین در این حوزه امکان ایجاد پرداخت های سریعتر و قراردادهای هوشمند را امکان پذیر خواهد کرد.

صنعت گردشگری در بلاک چین

تکنون برآورد شده است که میزان تقلب و تخلف های صنعت خطوط هوایی به تنهایی چیزی حدود 2.4 و 4.8 میلیارد دلار در سال بوده است. زمانی بتوان با استفاده از فناوری بلاک چین مشخصات اقتصادی و اطلاعات شناسایی را داخل یک محیط بلاک‌چین ذخیره کرد، می توان به دنبال آن چک کردن دستی، تاییدیه و رد کردن نادرست سرویس را به صورت چشمگیری کاهش داد. یک پدیده ی دو سر سود!

زنجیره تامین و بلاک چین

فناوری بلاک چین,کاربردهای بلاک چین,,اخبار ارز

یکی از مشکلات عدیده در تحقق بشخیدن به قراردادهای خرید و فروش کالا ، همواره پیگیری آن محصول از نقطه خرید تا زمان ارسال می باشد. در یک محیط با وجود فناوری بلاک چین می توان، قراردادهای خرید، فاکتورها، و مهمتر از آن، پیگیری کامل محصول از زمانِ ارسال از تامین کننده تا نقطه دریافت را کاملاً پیگیری و بررسی کرد.

موسیقی و بلاک چین

فناوری بلاک چین,کاربردهای بلاک چین,,اخبار ارز

اعمال تکنولوژی بلوکچین به برنامه های موسیقی این اجازه را می دهد تا تغییرات پارادایم در نحوه کار هنرمندان را کنترل کند. فناوری بلاک چین با ایجاد حقوق مالکیت، پرداخت حق امتیاز و حقوق نسخه اول، برنامه های کاربردی، هنرمندان را قادر می سازد تا مالکیت کارهای خود را گسترش دهند.

مشاور املاک در بلاک چین

فناوری بلاک چین,کاربردهای بلاک چین,,اخبار ارز

فناوری بلاک چین به ناچار تبدیل به پایه ای از صنعت املاک و مستغلات می شود. در یک صنعت مبتنی بر کاغذ با رکورد بیشتر، فناوری بلاک چین می تواند موجب ارتقاء بی نظیر در نحوه ذخیره و ثبت املاک شود. استفاده از برنامه های Blockchain در عملکردهای اساسی نظیر پرداخت، سپرده و عنوان می تواند تقلب را کاهش دهد، حریم خصوصی مالی را افزایش دهد، معاملات را سریعتر کند و بازارها را بین المللی کند.

این کاربردها نمونه هایی از تعهد بلاک چین در بخش های متفاوت را بیان می کند. اما همچنان بلاک چین در حال توسعه و نفوذ بیشتر در صنعت های مختلف است.و تنها هدف حضور بلاک چین در صنایع, افزایش روند سرعت و کیفیت و ایمنی هرچه بیشتر است.

منبع ترجمه :

www.blockchaintechnologies.com

تهیه و ترجمه : گروه نویسندگان اخبار ارز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.