اخبار ارز
پایگاه خبری ارز در ایران

شبکه ی بلاک چین + تاریخچه ی بلاک چین -رابطه بلاک چین اولین بار با نیویورک تایمز

4

شبکه ی بلاک چین + تاریخچه ی بلاک چین -رابطه بلاک چین اولین بار با نیویورک تایمز

شبکه ی بلاک چین متشکل از دو کلمه ی Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. ترجمه تحت اللفظی کلمه ی بلاک چین با ترجمه ی تحت اللفظی, زنجیره‌ای از بلوک ها نامیده می شود.

در واقع بلاک چین نوعی پایگاه داده است که بر روی کامپیوتر های متصل به آن توزیع شده است و دارای سرور واحد و متمرکزی نیست.

شبکه ی بلاک چین را می توان یک سیستم اختصاصی جهت ثبت اطلاعات در نظر گرفت که با توجه به نوع رمزنگاری و نوع ثبت آن در همه کامپیوترهای متصل به شبکه، حدودا احتمال هک و یا حذف اطلاعات در آن صفر است.

تاریخچه ی بلاک چین

شبکه ی زنجیره‌ای بلاک چین برگرفته از داده‌های هش شده و زمان بندی شده است، که در سال 1991 برای اولین بار توسط محققان رمزنگاری استورات هابر و اسکات استورنتا عرضه شد. هدف آن ها از توسعه ی شبکه ی بلاک چین علامت‌گذاری فایل های دیجیتالی جهت تایید اعتبار بود. جزئیات این اختراع شگفت انگیز به صورت مقاله ای در مجله ی رمزنگاریThe Journalof Cryptology عنوان شد.

بلاک چین چیست؟, تاریخچه ی بلاک چین, اخبار ارز دات کام

هدف از فناوری بلاک چین

خارج از شبکه ی بلاک چین، روش‌های مختلفی برای ثبت زمان تولید و ویرایش یک سند وجود دارد.

به طور مثال تصور کنید نامه ای در یک پاکت مهروموم شده برای ویرایش یا مشاهده به شخصی دیگر فرستاده می شود, بعداز این کار متوجه می شوید همه ی نشانه های دستکاری و حتی باز کردن نامه در سند مورد نظر مشهود است.

اما وقتی به جای این سند دست نویسی در مورد تایید اعتبار یک سند دیجیتالی بحث می‌کنیم، تشخیص دقیق این دستکاری ها در سند، بسیار دشوار می شود.

بلاک چین چیست؟, تاریخچه ی بلاک چین, اخبار ارز دات کام

هابر و استورنتا چالش تایید زمانی اسناد دیجیتال را کاملا درک کرده بودند. آنها اعتقاد داشتند برای علامت‌گذاری اسناد برحسب زمان، باید حل دو مسئله در نظر گرفته شود. اول اینکه باید داده‌ی موجود در سند براساس زمان تولید یا زمان ویرایش علامت گذاری شود به صورتی که حتی تغییرات ناچیز نیز در آن قابلیت شناسایی داشته باشد. مسئله‌ی دوم عدم تغییر پذیری علامتگذاری زمانی بود.

اقدام حیاتی که برای محیا کردن عدم تغییر پذیری اسناد باید انجام داد, ثبت زمان تولید سند و ویرایش آن می باشد.

یکی از راه‌حل‌های ساده برای حل این دو مسئله، ایجاد یک سرویس علامت‌گذاری زمانی بود که هم می توانستند سند دیجیتال را به آن ارسال کنند و هم اسناد را در صندوق امنی نگهداری کنند.

این کار، قادر بود هر دو مسئله‌ی مذکور را حل نماید. اما نقص این روش, در حفظ حریم شخصی صاحب سند و احتمال آسییب دیدن سند در زمان ارسال یا دریافت سرویس علامت گذاری مشهود بود.

مهم ترین اقدام جهت عدم تغییر سند, ثبت زمان تولید و ویرایش آن است

بنابراین راه‌حل هابر و استورنتا برای این معضل، وارد کردن سند به یکثبت زمان تولید و ویرایش سند، الگوریتم هش‌کننده‌ی رمزنگاری بود. این الگوریتم، برای هر سند یک شناسه‌ی منحصر به‌فرد ایجاد می‌کند.

اگر حتی فقط بخش کوچکی از سند تغییر کند و دوباره آن را به الگوریتم وارد کنید، شناسه‌ی متفاوتی برای آن ایجاد می‌شود. پس از آن، این ایده با ایده‌ی امضای دیجیتال ادغام شد. امضای دیجیتال, ایده‌ای برای تشخیص امضای منحصر به‌فرد در هر سند دیجیتال می باشد. با به کارگیری این روش، کاربران می‌توانستند به‌جای ارسال کل سند به سیستم علامت‌گذاری زمانی، فقط شناسه‌ی هش‌شده‌ی آن را استفاده کنند.

نقش نیویورک تایمز در شبکه ی بلاک چین

بلاک چین چیست؟, تاریخچه ی شبکه ی بلاک چین, اخبار ارز دات کام

پس از آشنایی خوانندگان با تاریخچه‌ی شکل‌گیری شبکه ی بلاک‌چین، این سوال در ذهن آنان شکل می گیرد که نقش نیویورک تایمز در شبکه ی بلاک چین چه بوده است؟

در حوزه ی ارزهای دیجیتالی ، هش‌ها به یک دفتر کل عمومی به‌نام شبکه ی بلاک‌چین انتقال می یابند که هر کسی می تواند یکپارچگی و اعتبار داده‌ها را در آن، مشاهده نماید. هابر و استورنتا به این نتیجه رسیدند که انتشارات گسترده در مجله ها نظیر نیویورک تایمز، می‌تواند چنین نقشی برای اعمال آن ایفا کند.

سرویس سورتی (Surety) و منبع الهام ساتوشی ناکاموتو

نسخه‌ی اولیه و نمونه ی شبکه ی بلاک چین زیر ساخت اصلی اکثر ارزهای دیجیتال است, که این عنوان توسط این دو محقق در مجله ی فوق منتشر شده است.

در واقع زمانی که ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ مقاله‌ی معرفی بیت‌کوین را منتشر کرد، ۳ مقاله از ۸ مقاله‌ی مرجع ساتوشی، را این دو دانشمند نوشته بودند. سورنتا در مصاحبه‌ای با مجله ی وال‌استریت ، عنوان کرده بود نقش او برای ارسال مقاله ی معرفی بیت کوین جذاب بود.

با این وجود سرویس Surety توسط سورنتا و هابر 14سال قبل از آن که بیت کوین معرفی شود,اجرا شد.

محصول اصلی سرویس سورتی، Absolute Proof نام گرفت که مکانیزم اصلی آن، دقیقا همان مکانیزمی بود که در مقاله‌ی این دو دانشمند توصیف شده بود.

کاربران از این سیستم، برای ایجاد هش روی اسناد دیجیتالی استفاده می‌کنند. سپس هش های ایجاد شده به سرورهای سورتی فرستاده و با علامت‌گذاری زمانی، مهروموم می‌شوند.

مهروموم، نوعی شناسه‌ی امن و منحصربه‌فرد رمزنگاری شده است که به منظور ذخیره اطلاعات مورد نظر مشتری، به‌نرم‌افزار ارسال می گردد. یک کپی از این مهر و یا مهرهای ساخته شده ی کاربران، به‌صورت همزمان به پایگاه داده‌ی AbsoluteProof با نام Universal Registry Database ارسال می‌شود.

دیتابیس مذکور، یک زنجیره با ماهیت هش بوده که به‌طور کلی از مهرهای ساخته شده توسط کاربران سورتی تشکیل شده است. این روند، گزارشی کاملا غیرقابل تغییر از تمامی مهرهایی را که تاکنون در این سیستم ساخته شده‌اند، ذخیره می‌کند. در نهایت ویرایش همه ی این مهرها برای شرکت یا اشخاص دیگر، غیر ممکن می‌شود. تنها یک سوال و اعتقاد به نام اعتماد برای اثبات این سیستم باقی می‌ماند. که به بیان دیگر،

چگونه کاربران از ذخیره‌ی امن داده‌ها در سرورهای سورتی اطمینانیابند؟

سرویس سورتی برای ایجاد اطمینان کاربران، به‌جای ارسال هش کاربران به دفترکل دیجیتال عمومی، یک هش برای کل داده های ذخیره شده برای کاربران ایجاد می کند و به‌صورت هفتگی  آن ها را در نیویورک تایمز منتشر می‌کند. اطلاعات هش ها در قسمت کوچکی از مجله باعنوان آگهی در زیرمجموعه ی گمشده ها منتشر می شود. آگهی مذکور از سال 1995 هرهفته در این مجله به چاپ می رسد.

شبکه ی بلاک چین ادعا می کند که با این کار، قابلیت ایجاد هرگونه تغییر یا دستکاری در علامت‌گذاری زمانی داده‌ها, چه برای افراد و چه برای شرکت سورتی غیرممکن است. ویتالیک بوترین یکی از بنیان‌گذاران اتریوم در توییتی به شوخی روشی برای دور زدن این سیستم پیشنهاد داده است. او گفته که اگر فردی روزنامه‌ای جعلی با هشی دلخواه چاپ کند و توزیع تیراژه ی آن بیشتر از مجله ی تایمز باشد، آیا داده‌های اصلی نیز قابل تغییر خواهند بود؟

با توجه به این که نیویورک تایمز تیراژ روزانه ۵۷۰ هزار عددی دارد، تلاش احتمالی برای مورد بالا، برترین شوخی یا شیرین‌کاری قرن خواهد شد.

هابر و استورنتا حدودا ۱۰ سال پیش شرکت سورتی را با هدف انجام تحقیقات بیشتر ترک کردند هرچند در حال حاضر هردوی آنها به‌عنوان متخصصان رمزنگاری در شبکه‌ ی بلاک‌چین دیگر در حال فعالیت هستند. اگرچه این دو نفر هیچ‌ ادعای رسانه‌ای برای فعالیت های خود نداشته‌اند، اما به جرات می توان گفت آنها  پایه‌گذار مفهوم جدید ثبت اطلاعات در دنیای فناوری می باشند.

منبع ترجمه :

.www.newsbtc.com.com

تهیه و ترجمه : گروه نویسندگان اخبار ارز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.