اخبار ارز
پایگاه خبری ارز در ایران

بلاک چین (Blockchain) چیست؟- بلاک چین چگونه کار می کند + انواع بلاک چین

16

بلاک چین (Blockchain) چیست؟- بلاک چین چگونه کار می کند + انواع بلاک چین

بلاک چین بدون شک اختراعی غیر قابل انکار و هوشمندانه است که زاییده ذهن شخصی یا گروهی از افراد است که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می‌شوند. اما از آن زمان تا کنون به چیزی فراتر از خودش رسید و تبدیل به موجودیتی چشمگیر شد.

بلاک چین در ساده ترین شرایط، یک شبکه ی زمان بندی شده از رکورد ناپایدار داده ها می باشد که به وسیله ی زنجیره ای از کامپیوتر ها که متعلق به هیچ شخص یا شرکتی نیست اداره می شود.

در این تکنولوژی هر کدام از بلوک های داده با استفاده از اصول رمزنگاری امن و متصل به یکدیگر متصل شده اند.

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین ( blockchain ) یک پایگاه داده غیر متمرکز می باشد که در آن دارایی ها و معاملات و تراکنش های مالی آنلاین، بر روی یک شبکه نظیر به نظیر یا peer to peer ذخیره می شود.

بلاکچین در واقع یک دفتر اسناد عمومی است که در آن میزان ارزش دارایی اشخاص را بعلاوه تعداد معاملات هر شخص تعیین می کند.

فناوری بلاکچین با استفاده از توزیع اطلاعات دیجیتالی بدون کپی کردن آن ها, تبدیل به ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت شد.

این فناوری در ابتدا برای ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین طراحی شد ولی اکنون در جامعه فناوری کابردهای بالقوه ای پیدا کرده است.

شبکه ی شگفت انگیر بلاکچین دارای قدرت مرکزی نیست و این  تعریف بالقوه ای برای یک سیستم دموکراتیک است.

از آنجایی که یک شبکه مشترک و غیر قابل تغییر است، اطلاعات موجود در آن برای هر کسی و هر سیستمی قابل مشاهده است.

از این رو، هر چیزی که بر روی هر بلوک چیده می شود، بسیار شفاف و گویا می باشد و هر کسی که درگیر آن است، مسئولیت اعمال خود را بر عهده دارد.

بلاک چین چیست،تکنولوژی بلاک چین،اخبار ارز دات کام

 نویسندگان انقلاب بلاک چین Don & Alex :

هر کسی می تواند این را درک کند که بلاک چین یک دفتر دیجیتالی پایدار است که می‌تواند نه تنها برای ضبط معاملات مالی بلکه تقریبا برای ثبت هر دارایی ارزش‌مندی استفاده شود.

در واقع تکنولوژی بلاکچین مربوط به ذخیره و پردازش اطلاعات حساس مانند اطلاعات حساب بانکی یا رکورد های مربوط به رای گیری انتخابات در تعداد زیادی کامپیوتر است.

دوام و ثبات بلاک چین

فناوری بلاک چین مانند اینترنت دارای یک استحکام داخلی می باشد. ذخیره بلوک‌های داده در سراسر شبکه ی آن یکسان هستند.

بنابراین دوام بلاکچین بر این اساس مشخص شده است که توسط یک نهاد مرکزی کنترل می شود و هیچ نقطه ی شکست واحدی ندارد.

به جرأت می توان گفت که بلاک چین  مکانیزمی انقلابی است که توانسته است بیشترین سطح پاسخگویی را به خود اختصاص دهد.

و این ویژگی باعث می شود که هیچ  معامله ی نادرست، نقص های انسانی و ماشینی یا حتی تبادلاتی که بدون رضایت طرفین باشد در این شبکه ی گسترده وجود نخواهد داشت.

مهم‌ترین حوزه‌ای که بلاک چین به عملکرد آن کمک می‌کند، تضمین اعتبار معامله از طریق ثبت آن است که این ضمانت نه تنها در محل ثبت اصلی و متمرکز می باشد، بلکه در یک سیستم و به روش مکانیزم اعتبارسنجی ایمن توزیع شده است.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

یک فایل گسترده را در نظر بگیرد که هزاران مرتبه در بین شبکه های کامپیوتری تکرار و کپی شده است. سپس تصور کنید بلاک چین برای به روزرسانی و نظم دهی به این فایل طراحی شده است و شما هم اطلاعات کمی از بلاک چین دارید.

اطلاعاتی که در بلاکچین به عنوان پایگاه داده نگهداری می شود به صورت پیوسته با یکدیگر تطبیق داده شده و توزیع می شوند.

و سیستم ها به عنوان پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و به طور پیوسته موجود است. این یکی از روش های کاربردی این شبکه است.

پایگاه داده بلاکچین در یک مکان ذخیره نمی شود، به این معنی که پرونده هایی که نگهداری می شوند، به شکل عمومی هستند چرا که نسخه های متمرکز شده قابل هک شدن نیستند.

این اطلاعات در میلیون ها سیستم به صورت گسترده در اینترنت نگهداری می شوند که دسترسی همه به آن ها راحت می باشد.

صفحه گسترده گوگل از زبان متخصص بلاک چین ( ویلیام موگرار) :

شیوه ی رایج به اشتراک‌گذاری اطلاعات این است که یک فایل ورد مایکروسافت را به منظور اصلاح کردن به شخصی دیگر ارسال کنید.

نقص این روش این است که مجبور هستید برای دریافت یک کپی از آن‌ به منظور مشاهده نوع تغییرات توسط شخص و اعمال تغییرات دیگر روی فایل صبر کنید. زیرا این محدودیت را دارید که حتما شخص دیگر تغییرات سند را به پایان رسانده باشد تا شما بتوانید عملا به آن دسترسی داشته باشید.

بانک‌ها نیز به همین ترتیب از حساب‌های خود نگهداری می کنند و تراکنش های مالی را انجام می‌دهند.

مدت کوتاهی، دسترسی به حساب را قفل می کنند یا موجودی را کاهش می‌دهند که انتقال وجه به پایان برسد. سپس سمت دیگر را به‌روزرسانی می‌کنند و در پایان مجددا دسترسی به حساب را ممکن و به روزرسانی می کنند.

با استفاده از Google Docs یا Google Sheets ، هردو طرف به‌صورت هم‌زمان می توانند به سند دسترسی داشته باشند و فقط همان نسخه موجود از سند، برای هردوطرف قابل‌مشاهده شود.

دفتر کل مشترک

درواقع به نظر می رسد  یک دفتر کل مشترک باشد، ولی در اصل فقط یک سند به اشتراک گذاشته‌شده است.

فرآیند توزیع‌ سند زمانی اجرا می شود که افراد بخواهند فایل را بین تعدادی از کاربران به اشتراک بگذارند.

این روالی که باید اسناد به این شیوه به اشتراک گذاشته شوند را درنظر بگیرید.

پس بنابراین به‌ جای اینکه اسناد بین اشخاص در رفت و آمد باشد و در این میان زمان هم از دست برود، و گاهی جزئیات نسخه‌های مختلف فراموش شود و یا با نسخه‌های دیگر همخوانی نداشته باشند از این روش استفاده شده است.

برای این نوع از روند کاری انواع اسناد و فایل های گوناگونی موجوداست که نیازی به استفاده از بلاکچین ندارند اما تناسب بین این دو جریان می تواند بسیار فوق العاده باشد.

دلیل این که بلاک چین بسیار مورد تحسین قرار گرفته است این است که:
  • بلاکچین متعلق به یک نهاد واحد نیست، از این رو آن غیر متمرکز شده است.
  • داده ها به صورت رمزنگاری در داخل آن ذخیره می شوند.
  • بلاکچین غیرقابل تغییر است، بنابراین هیچ کس نمی تواند داده هایی را که در داخل بلاک چین وجود دارد را تحت تاثیر قرار دهد.
  • بلاکچین شفاف و گویا است بنابراین می توانید داده ها را در صورت تمایل ردیابی کنید.

انواع بلاک چین

شبکه ی بلاک چین در کل به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود:

بلاک چین عمومی:

به بلاک چینی گفته می‌شود که دسترسی به شبکه آن برای عموم آزاد است و همه ی کاربران می‌توانند یکی از اعضای آن شبکه شوند همانند بلاک چین بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتالی

بلاک چین خصوصی:

در این نوع بلاک چین بعضی از سرویس دهنده ها یا گره های شبکه ای وجود دارند که به سایر اعضا اعتبار می دهند و شبکه برای عموم قابل دسترسی نیست و سایر گره‌ها باید مورد بررسی، شناسایی و ثبت نام قرار گیرند. برای بلاک چین خصوصی می توان بلاک چین های شرکتی که از طریق آن پرداخت حقوق کارمندان و امور مربوط به این موارد انجام می‌شود را به عنوان مثال عنوان کرد.

البته شاید برخی از بلاک چین های عمومی و خصوصی انحصاری هستند که نوع عمومی آن به این شکل است که اطلاعات برای همگان قابل رؤیت است اما تایید و ثبت اطلاعات توسط افرادی خاص یا اعضای یک شرکت خاص انجام می شود.

نمونه های خصوصی انحصاری آن به گونه ای است که اطلاعات باید توسط اعضای خاصی تایید و ثبت شوند و حتی  توسط عده ی محدودی قابل مشاهده می باشد.

منبع ترجمه :

تهیه و ترجمه : گروه نویسندگان اخبار ارز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.