ارز دیجیتال فیسبوک، طرحی که دنیا را تکان خواهد داد!

3

ارز دیجیتال فیسبوک، طرحی که دنیا را تکان خواهد داد!

در دورانی که هر شرکت کوچکی اقدام به تولید ارز دیجیتال مستقل خود می کند چرا نباید ارز دیجیتال فیسبوک پا به عرصه بگذارد؟ اگر که نتوانستید جوابی برای این سوال پیدا کنید تعجّب نکنید چون شما تنها نیستید! در دنیایی که هر لحظه در حال مواجه شدن با طرح ها و نقشه های جدیدی برای صنعت و تکنولوژی است تعجّبی نمی کنید که یکی از غول های بزرگ تکنولوژی دنیا اقدام به ایجاد ارز دیجیتال فیسبوک کرده باشد.حدود 10 سال از معرّفی بیت کوین توسّط ساتوشی ناکاموتو می گذرد و امروزه ارز های دیجیتال دیگری علاوه بر بیت کوین به بازار معرّفی شده اند که سهم قابل توجّهی از بازار را به خود اختصاص می دهند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با ارز دیجیتال فیسبوک یعنی لیبرا(Libera) آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال فیسبوک، از رویا تا واقعیّت:

اواسط سال 2018 میلادی بود که شایعاتی مبنی بر این که فیسبوک قصد دارد ارز دیجیتال فیسبوک را روانه ی بازار کند به گوش رسید. رفته رفته این شایعات قوّت گرفتند تا اینکه این روز ها مدیران ارشد فیسبوک علناً اعلام می کنند که نه تنها قصد ایجاد یک ارز جدید بلکه قصد ارائه ی یک پلتفرم جدید را دارند!

نقشه ی فیسبوک برای عملی کردن این طرح به این صورت است که:

یک پلتفرم تحت عنوان لیبرا را طرّاحی کند که مستقل از شبکه ی بیت کوین یا همان بلاک چین باشد تا بتواند از طریق آن کنترل بیشتری بر روی کسب و کار خود داشته باشد. بیش از 22 کمپانی بزرگ که سهامی بیش از 1 میلیارد دلار دارند عضو جنبش فیسبوک خواهند بود که قادر خواهند بود از خدمات این ارز استفاده کنند. مطمعناً با پای کار آمدن یک واحد پولی مشترک کار مدیریّت این کسب و کار عظیم بسیار آسان تر از آن خواهد شد که فکرش را می کنید. به همین دلیل فیسبوک قصد طرّاحی پلتفرم مختصّ به خود را دارد تا بتواند بدون نوسانات بازار ارز های دیجیتال کسب و کار خود را اداره کند.

اخبار ارز دیجیتال, اخبار ارز, ارز دیجیتال فیسبوک, بیت کوین, لیبرا

لیبرا، میراثی که باقی خواهد ماند:

دیوید مارکوس معاون قائم مقام فیسبوک اخیراً توضیحاتی درباره ی ارز دیجیتال فیسبوک ارائه داد و در بخشی از سخنان خود عنوان کرد که ((مدیران ارشد فیسبوک قصد دارند تا میزان شرکای خود در این پلتفرم مشترک را به حداقل 100 شرکت برسانند)). امّا به راستی علّت آن چیست؟ آیا فیسبوک به تنهایی نمی تواند یک پلتفرم را طرّاحی کند؟ جواب این سوال منفی است ولی دلایل دیگری پشت این تصمیم وجود دارد که یکی از آن ها این است که مردم بعد از رسوایی های اطّلاعاتی متعدّد فیسبوک به این شرکت رغبت و اعتماد کافی را ندارند تا به آن اجازه بدهند که سرمایه ی آن ها را در اختیار داشته باشد.

دلیل رهایی از مراودات اقتصای

به همین دلیل و دلایل دیگری که بر کسی آشکار نیست این ابر غول دنیای تکنولوژی قصد دارد تا با جذب سرمایه های دیگران و همچنین اعتبارشان! یک پلتفرم تبادل مالی را ایجاد کند تا بتواند از طریق آن از شرّ مراودات اقتصادی بیهوده خلاص شود و هزینه و وقت خود را بر روی پلتفرم و واحد پولی خود بگذارد. البتّه در اعلانیه های مختلف بیان شده است که واحد های پولی دیگری هم قابل اتصال به این شبکه خواهند بود که البتّه برای این منظور باید یک سری شرایط و پیش شرط ها را رعایت کنند.

ارز دیجیتال فیس بوک, اخبار ارز دیجیتال, اخبار ارز, لیبرا, بیت کوین, فیسبوک

یک دنیا و یک لیبرا!!!

مقایسه ی پلتفرم لیبرا با شبکه ی بیت کوین:

تفاوت اصلی لیبرا با بلاک چین در زمینه ی تعداد تراکنش های قابل انجام در هر ثانیه است. به این صورت که این پلتفرم قابلیت انجام هزار تراکنش در هر ثانیه را دارد که در مقایسه با شبکه ی بیت کوین که تنها 7 تراکنش در هر ثانیه می تواند انجام دهد بسیار قدرتمند تر و ترسناک تر به نظر می رسد. تفاوت دیگری که این دو شبکه با یکدیگر دارند این است که بیت کوین عملاً یک شبکه ی غیر متمرکز محسوب می شود و این بدان معنا است که کنتر ارزش و همچنین تعداد آن پیروی هیچ نهاد و سازمان مالی نمی باشد. امّا در مورد ارز دیجیتال فیسبوک قضیه متفاوت است.
ارز دیجیتال لیبرا یک شبکه ی غیر متمرکز

بارها شاهد این این صحنه بوده ایم که مدیران ارشد فیسبوک، لیبرا را به عنوان یک شبکه ی غیر متمرکز معرّفی کرده اند. امّا آیا ارز دیجیتال فیسبوک واقعاً غیر متمرکز خواهد بود؟ اگر نظر من را بخواهید می گویم که هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد! آن هم فیسبوکی که همواره با بدنامی یاد می شود. حضور ابر قدرت های تکنولوژی که هرکدام به دنبال سود شخصی خود خواهند بود و همچنین وابسته بودن ارزش پول لیبرا به میزان سرمایه ی در گردش که در واقع همان سرمایه ی این شرکت ها است عملاً این پلتفرم را به بازار بورسی جدید تبدیل خواهد کرد.

ارز دیجیتال فیسبوک دیگر یک رویا نیست!

هدف نهایی ارز دیجیتال فیسبوک چیست؟

ارائه کننده گان ارز دیجیتال فیسبوک هدف نهایی این ارز را ایجاد ثبات غیر قابل شکست در بازار بیان می کنند. به این صورت که در انتها تمامی شرکت ها و پروژه های نرم افزاری و سخت افزاری دنیا مجبور خواهند بود که برای جلوگیری از از بین رفتن سهام خود به این شبکه بپیوندند. به نظر می رسد که مدّتی طولانی پس از عرضه، قیمت لیبرا ثابت بماند تا بتواند از این طریق مقاومت پول های رایج بازار مانند پوند و دلار را از بین ببرد که البتّه اصلاً کار آسانی به نظر نمی رسد.

هدف نهایی لیبرا فیسبوک

هدف نهایی ارز دیجیتال فیسبوک هم از بین بردن این واحد های پولی و جایگزینی آن ها با یک واحد پولی مشترک بین تمامی دنیا است تا از این طریق فیسبوک و شرکای هم پیمانش بتوانند بر اقتصاد جهانی تأثیر گذار باشند. از طرفی،از بین بردن مقاومت پول های رایج همچون دلار سرمایه هایی غیر قابل تصوّر برای هزینه کردن در این راه نیاز دارد که به نظر نمی رسد فیسبوک با آن همه زرق و برقش بتواند از عهده ی آن خارج شود.

سخن پایانی

به نظر می رسد ایده ی جذب سرمایه گذار و هم پیمان از اینجا سرچشمه می گیرد که در این راه یک دست صدا نخواهد داشت و باید یک اجماع جهانی برای آن صورت بگیرد.در پایان باید بگوییم که با تمام چشم انداز های وسوسه انگیزحیرت آوری که فیسبوک در پروژه ی لیبرا نوید آن را داده است، ممکن است این پروژه برای عملیاتی شدن به سالیان سال زمان نیاز داشته باشد و گمان نمی کنیم که منفعت های آن به این زودی ها شامل حال افراد عادّی جامعه شود زیرا پیروزی لیبرا به معنای نابودی اقتصاد جهانی است!

امیدوارم که از مطالعه ی این مطالب نهایت استفاده را برده باشید.

      تهیه و بازنویسی: گروه نویسندگان اخبار ارز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.